Barsini

Dvougenerační rodinný dům v Šárce

 

Dvougenerační rodinný dům se nachází v klidném prostředí Šárky v Praze 6, v jihovýchodním svahu nad Šáreckým údolím. V okolí stojí několik rodinných domů, severně od pozemku je zahrádkářská osada a v údolí vyrůstají nové bytové viladomy.

Pozemek je svažitý, trojúhelníkový, orientovaný jihovýchodně. Stavba je umístěna přibližně ve středu pozemku. Je zasazena do svahu a natočena ve směrech nejlepších výhledů na přírodní památku Zlatnici a kostel sv. Matěje.

Jedná se o dvougenerační rodinný dům, který je koncipován pro jednu 4-5 člennou rodinu,  jednu 2 člennou rodinu (druhou generaci) a pro jejich přidruženou podnikatelskou aktivitu. Dům je navržen tak, aby nerušil stávající zástavbu a přírodní krajinu, a proto je částečně zapuštěn do svahu s vystupujícím 1.NP, které jakoby „levituje“ nad údolím. Bylo navrženo jedno podzemní podlaží a dvě nadzemní podlaží. Objekt je zastřešen plochou střechou. S ohledem na charakter okolí je téměř celý objekt z přírodních materiálů, především ze dřeva, kamene a konopí. Suterén je železobetonový s prefamonolitickými stěnami, které mají vnější obklad z přírodního kamene. Nadzemní část domu tvoří dřevostavba ze systému KLH panelů zateplená konopným zateplovacím systémem Canabest.

Do prvního nadzemního podlaží se vchází přes šikmou lávku, čímž je vyřešen bezbariérový přístup pro prarodiče. Hlavní vstup vede do společného zádveří s přidruženou šatnou a následně do proskleného atria se stromem, který  jako dominanta prochází celým domem přes dvě patra. Z atria můžeme jít do bytu prarodičů (2+kk), který má celkovou plochu 67,77 m2, nebo do obytného prostoru rodiny s dětmi, který tvoří vzájemně propojený obývací pokoj, jídelna a kuchyně, kterou jde v případě potřeby oddělit zasunovací stěnou. Také je z atria přístupná společná prádelna se sprchovým koutem a toaleta.

Vedlejším schodištěm se dostáváme do druhého nadzemního podlaží, které plní klidovou funkci. Nachází se zde ložnice, koupelna a dva dětské pokoje, které jsou vzájemně propojeny šatnou, která může mít v raném věku dětí funkci herny a je tudíž možné vytvořit z těchto tří místností jeden velký vzdušný prostor. Z ložnice a šatny je přístup na rozlehlou terasu, která se rozkládá na zbytku plochy střechy 1.NP a umožňuje nádherné výhledy do krajiny kolem.

První podzemní podlaží je přístupné buď hlavním schodištěm v atriu, nebo proskleným vchodem zvenčí a funguje jako společensko veřejná zóna. V tomto podlaží se nachází ateliér s hygienickým zázemím a šatnou, technická místnost, sklad, garáž se dvěma parkovacími stáními a vinný sklípek s barem, který je možné používat jak k soukromým, tak k podnikatelským účelům.

Na zbytku zastavěné plochy je terasa s krbem krytá přetaženým prvním nadzemním podlažím, ze které vystupuje molo nad jezírko ve východním cípu pozemku s výhledem na kostel sv. Matěje.

Zahrada svým pojetím navazuje na historii okolní krajiny. Proto jsou na nejsvažitejších terasách pozemku vinice a skalka s vřesem, část zahrady nejblíže ke komunikaci je reprezentativní s okrasnými stromky a záhony a na spodní terasu s molem k jezírku navazuje klidová rovinná část s travnatou plochou.

Fotogalerie

Vizualizace

Vizualizace

architektonická situace

půdorys 1.NP


půdorys 2.NP

půdorys 1.PP

řezy

pohledy